Polscy i duńscy naukowcy badają wkład Wikingów w rozwój wczesnośredniowiecznego Wolina

W przepięknym mieście Wolin, polsko-duński zespół naukowy rozpoczął swój interdyscyplinarny projekt badawczy. Zadaniem naukowców jest przede wszystkim odkrycie tajemniczych faktów dotyczących roli, jaką odgrywali Wikingowie w formowaniu się tego miasta. Chcą również odnaleźć lokalizacje portów, które były kluczowe dla wczesnośredniowiecznej infrastruktury Wolina.

Do badań zainspirowanych trzyletnim projektem zgłosili się specjaliści z dwóch prestiżowych instytucji: Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (IAE PAN) oraz Uniwersytetu w Aarhus (AU). W realizacji ich celów pomagać będą lokalne instytucje jak Gmina Wolin, Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Vineta”, a także Muzeum w Moesgaard.

Dr Wojciech Filipowiak z IAE PAN, który objął rolę lidera wykopalisk w Wolinie, podkreślił swoją fascynację rolą Wikingów na terenie Wolina. Jego głównym pytaniem jest, jakie znaczenie miała ta skandynawska grupa etniczna dla powstania i rozwoju Wolina.

Dr Filipowiak zauważył, że w IX wieku, pośród bagien Wolina, z małej osady rozwinął się gigantyczny, jak na owe czasy, ośrodek rzemieślniczy i handlowy. Stał on się tym samym największym miastem Bałtyku i ważnym punktem dla formującego się państwa Piastów. Odgrywał rolę 'okna na świat’, a dla Skandynawów był bramą do Słowiańskiej Europy.